Ceny mieszkań w Nowym Targu: 10 030 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Nowym Targu - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: 10 030 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w Nowym Targu z ostatnich 12 miesięcy. To o 311 zł/m², czyli 3,2%, więcej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują przy tym rynek zróżnicowany przede wszystkim pod względem metrażu i lokalizacji, a znacznie mniej według podziału na mieszkania nowe i używane. Analiza dotyczy kwot zapisanych w aktach notarialnych, nie oczekiwań sprzedających z ogłoszeń.

Redakcja reporter.nowy-targ.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Nowym Targu: najważniejsze liczby

  • 10 030 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 311 zł/m², czyli 3,2% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
  • 9 053-10 691 zł/m² - przedział obejmujący połowę cen.
  • 467 500 zł - mediana kwoty zakupu.
  • 48 m² - mediana powierzchni mieszkania.
  • 58% - wzrost ceny metra od 2021 r.

Dla kupującego znaczenie ma zarówno stawka jednostkowa, jak i pełny budżet. Niższa cena metra nie musi oznaczać mniejszego wydatku, jeśli porównywane mieszkanie ma większą powierzchnię.

Infografika: ceny mieszkań w Nowym Targu
Infografika: ceny mieszkań w Nowym Targu

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)10 034
wtórny9 941

10 034 zł/m² na rynku pierwotnym i 9 941 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 0,9%. Sam wybór między lokalem nowym a używanym słabo różnicuje więc poziom median. Przy porównywaniu konkretnych ofert znaczenie mają także lokalizacja, powierzchnia oraz nakłady potrzebne przed zamieszkaniem.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)11 419
35-45 m² (małe 2-pok.)10 661
45-55 m² (2-pok.)10 032
55-70 m² (3-pok.)9 632
70-90 m² (duże 3-4 pok.)7 289 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

11 419 zł/m² płacono za mieszkania o powierzchni 25-35 m². W przedziale 45-55 m² mediana wynosiła 10 032 zł/m², a przy 55-70 m² było to 9 632 zł/m².

Wyższa stawka za metr małych mieszkań może współistnieć z łatwiejszym dostępem do zakupu: mniejsza powierzchnia ogranicza całkowitą cenę lokalu. To mechanizm sprzyjający popytowi na kompaktowe mieszkania mimo wyższej ceny jednostkowej.

Ceny wg metrażu - Nowy Targ
Ceny wg metrażu - Nowy Targ

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

10 896 zł/m² w rejonie Bór i 10 851 zł/m² na osiedlu Polana Szaflarska wyznaczają poziomy górnej części zestawienia. W rejonie Grel mediana wynosi 7 212 zł/m². Porównanie przestrzenne pomaga zawęzić poszukiwania do lokalizacji odpowiadających budżetowi.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Osiedle Jana Bednarskiego12 320 *
Bór10 896
Osiedle Polana Szaflarska10 851
Równia Szaflarska9 669
Ibisor9 568
Osiedle Topolowe9 365
Klikuszówka9 032
Grel7 212

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Nowy Targ
Mapa cen mieszkań - Nowy Targ

Ceny wg części miasta - Nowy Targ
Ceny wg części miasta - Nowy Targ

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 467 500 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi około 9 350 zł. Zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania. Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 3 247 zł, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Stawki notariusza można negocjować. Przy zakupie od dewelopera cena zawiera VAT i co do zasady nie występuje PCC.

Więcej lokalnych informacji z Nowego Targu jest na reporter.nowy-targ.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na reporter.nowy-targ.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Z 6 366 zł/m² w 2021 r. do 10 030 zł/m² wzrosła cena metra w Nowym Targu. To łącznie 58%, przy średniorocznym tempie 9,5%. Historia cen pokazuje zatem znacznie silniejszy wzrost w dłuższym okresie niż obecna zmiana wobec średniej z 2025 r.

Poniższy wykres pozwala prześledzić tę ścieżkę, zamiast oceniać rynek wyłącznie przez ostatni odczyt.

Trend cen - Nowy Targ
Trend cen - Nowy Targ

Nowy Targ na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. W Nowym Targu metr kosztuje o 1 462 zł mniej.

Powiat nowotarski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 10 391 zł/m²; rok wcześniej było to 8 936 zł/m² (+16,3%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 9 528 zł/m², czyli o 863 zł mniej niż mediana powiatu.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Nowy Targ-10 030-
Rabka-Zdrój15 km8 617-14,1%
Zakopane24 km18 309+82,5%
Szczawnica33 km10 612+5,8%
Limanowa37 km7 825-22,0%

W mieście Rabka-Zdrój, oddalonym o 15 km, metr kosztował o 1 413 zł, czyli 14,1%, mniej niż w Nowym Targu.

Komentarz analityczny

311 zł/m², czyli 3,2%, wynosi bieżący wzrost wobec średniej z 2025 r. Na tle średniorocznego tempa 9,5% od 2021 r. oznacza to wolniejszą dynamikę, nie spadek poziomu cen. Rynek pozostaje powyżej historycznego punktu odniesienia, ale tempo wzrostu jest mniejsze.

W Polsce ceny mieszkań w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Z kolei oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło we wrześniu 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.).

Koszt finansowania wpływa na dostępną kwotę kredytu, a przez nią na wybór powierzchni i lokalizacji. Jeśli dostępność kredytów będzie się poprawiać, może podtrzymywać popyt również w Nowym Targu. Nie oznacza to jednak jednakowej presji cenowej we wszystkich segmentach.

Co dalej z cenami? Jeśli popyt będzie rósł szybciej niż dostępna oferta, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli wybór mieszkań się poszerzy, kupujący mogą zyskać większą przestrzeń do negocjacji. Twarda prognoza nie zastępuje obserwacji kolejnych aktualizacji.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Nowym Targu?

Mediana wynosi 10 030 zł/m², a połowa cen mieści się w przedziale 9 053-10 691 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Nowym Targu rosną, czy spadają?

Mediana jest o 311 zł/m², czyli 3,2%, wyższa od średniej z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W rejonie Bór mediana wynosi 10 896 zł/m², a w rejonie Grel 7 212 zł/m²; wyższą pozycję osiedla Jana Bednarskiego pokazuje tabela z przypisem.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Nowym Targu?

Dla powierzchni 25-35 m² mediana wynosi 11 419 zł/m², a dla 35-45 m² jest to 10 661 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak, o 0,9%: mediany wynoszą odpowiednio 10 034 i 9 941 zł/m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 96 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 listopada 2025 do 20 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (35 transakcji) i wtórny (57); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-08-20; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji