Ceny mieszkań w mieście Szczawnica: 10 612 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w mieście Szczawnica - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: 10 612 zł/m² wyniosła mediana cen mieszkań w mieście Szczawnica z ostatnich 12 miesięcy. To o 1398 zł/m², czyli 15,2%, więcej niż średnia z 2025 r. Typowa kwota zakupu sięgnęła 455 080 zł. Raport pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Pozwala więc ocenić poziom cen, przy którym kupujący i sprzedający faktycznie zawierali umowy.

Redakcja reporter.nowy-targ.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w mieście Szczawnica: najważniejsze liczby

  • 10 612 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 1398 zł/m², czyli 15,2% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
  • 10 380-10 669 zł/m² - przedział obejmujący połowę cen za metr.
  • 455 080 zł - mediana ceny zakupu mieszkania.
  • 44 m² - mediana powierzchni lokalu.
  • 36% - wzrost ceny metra od 2023 r., przy średnim tempie 10,8% rocznie.

Mediana ceny całkowitej i mediana powierzchni opisują osobne cechy rynku. Dla kupującego istotne jest zarówno to, ile kosztuje metr, jak i jaka kwota będzie potrzebna do sfinansowania całego lokalu.

Infografika: ceny mieszkań w mieście Szczawnica
Infografika: ceny mieszkań w mieście Szczawnica

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Przy wyborze między mieszkaniem od dewelopera a lokalem używanym warto porównywać pełny budżet zakupu, a nie samą stawkę za metr. Znaczenie mają także zakres wykończenia, ewentualny remont i termin udostępnienia mieszkania. W tym zestawieniu nie podajemy osobnych median dla rynku pierwotnego i wtórnego.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

10 643 zł/m² wyniosła mediana w segmencie 35-45 m², a 12 034 zł/m² w grupie 55-70 m². W przedstawionym zestawieniu to większe lokale miały wyższą cenę jednostkową. Sam metraż nie przesądza jednak o cenie: znaczenie mają również lokalizacja, stan budynku i cechy mieszkania.

MetrażMediana zł/m²
35-45 m² (małe 2-pok.)10 643 *
55-70 m² (3-pok.)12 034 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

10 469 zł/m² to mediana dla rejonu Osiedle Połoniny. Mapa przedstawia przestrzenny wymiar zestawienia, pomagając odnieść cenę konkretnej nieruchomości do jej położenia.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Osiedle Połoniny10 469

Mapa cen mieszkań - Szczawnica
Mapa cen mieszkań - Szczawnica

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie mieszkania wynoszącej 455 080 zł budżet nie kończy się na kwocie przekazywanej sprzedającemu. Na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% to około 9 102 zł. Zwolnienie obejmuje osoby kupujące pierwsze mieszkanie, które spełniają warunki ustawowe.

Do tego dochodzi maksymalna taksa notarialna - do około 3 186 zł z VAT, przy czym wynagrodzenie notariusza można negocjować - oraz 300 zł opłat sądowych za wskazane wpisy do księgi wieczystej. Przy standardowym zakupie od dewelopera cena zawiera VAT i PCC nie występuje. Koszty te warto uwzględnić przed ustaleniem maksymalnej ceny poszukiwanego lokalu.

Codziennie nowe informacje z Nowego Targu publikujemy na reporter.nowy-targ.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na reporter.nowy-targ.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen w dostępnym porównaniu pokazuje wzrost z 7 801 zł/m² w 2023 r. do 10 612 zł/m² obecnie. Łącznie oznacza to 36%, przy średnim tempie 10,8% rocznie.

Na pytanie, o ile wzrosły ceny w najnowszym ujęciu, odpowiada porównanie ze średnią z 2025 r.: 9 214 zł/m² wobec obecnych 10 612 zł/m², czyli o 1398 zł/m² i 15,2% więcej.

Szczawnica na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. Poziom w mieście Szczawnica jest od niej o 880 zł/m² niższy. Jednocześnie wszystkie pobliskie miasta przedstawione w tabeli mają niższe mediany niż Szczawnica.

Powiat nowotarski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 10 391 zł/m²; rok wcześniej było to 8 936 zł/m², co oznacza wzrost o 16,3%. GUS liczy cały powiat - razem z gminami wiejskimi - z tego samego rejestru cen, kwartalnie i z dużym opóźnieniem (najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024), dlatego te liczby są tłem dla naszych z ostatnich 12 miesięcy, a nie ich świeższą wersją.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Szczawnica-10 612-
Nowy Sącz24 km7 179-32,4%
Limanowa31 km7 825-26,3%
Krynica-Zdrój32 km9 364-11,8%
Nowy Targ33 km10 030-5,5%

W mieście Nowy Sącz, oddalonym o 24 km, metr kosztował o 3 433 zł, czyli 32,4%, mniej. Taka różnica ma znaczenie dla osób, które mogą elastycznie wybrać lokalizację zakupu.

Komentarz analityczny

15,2% bieżącego wzrostu wobec średniej z 2025 r. przewyższa 10,8% średniego rocznego tempa wskazanego w lokalnym porównaniu historycznym. Wzrost ceny metra zwiększa wymagany budżet zakupu, dlatego przy niezmienionych możliwościach finansowych kupujący mogą kierować uwagę na mniejsze lokale albo tańsze lokalizacje.

Ogólnopolski kierunek również był wzrostowy: w II kwartale 2026 r. ceny mieszkań zwiększyły się o 6,3% rok do roku (źródło: GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). Lokalny wynik pokazuje więc wzrost na tle rosnącego rynku krajowego, ale nie stanowi prostego odwzorowania ogólnopolskiej dynamiki.

Warunki finansowania wpływają na zdolność kupujących do zaakceptowania cen. We wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za wrzesień 2026 r., publikacja 30 października 2026 r.). Mechanizm jest istotny także lokalnie: łatwiejszy dostęp do kredytu może podtrzymywać popyt, natomiast ograniczenia finansowe wzmacniają presję na negocjacje.

Co dalej z cenami? Twardych prognoz nie stawiamy. Jeśli popyt utrzyma się przy ograniczonej podaży mieszkań odpowiadających oczekiwaniom kupujących, presja wzrostowa może pozostać. Jeżeli natomiast przybędzie konkurencyjnych ofert lub osłabną możliwości finansowania, przestrzeń do negocjowania cen może się zwiększyć.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Szczawnica?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 10 612 zł/m². Połowa cen mieściła się w przedziale 10 380-10 669 zł/m².

Czy ceny mieszkań w mieście Szczawnica rosną, czy spadają?

W przedstawionym porównaniu rosną: obecna mediana jest o 1398 zł/m², czyli 15,2%, wyższa niż średnia z 2025 r.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w mieście Szczawnica?

Dla małych mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 10 643 zł/m².*

* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 20 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 listopada 2025 do 23 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-07-23; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji