Ceny mieszkań w mieście Rabka-Zdrój: 8 617 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w mieście Rabka-Zdrój - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w mieście Rabka-Zdrój wynosi 8 617 zł/m². To o 599 zł/m², czyli 7,5% więcej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują kwoty zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Dla kupującego równie ważny jak stawka za metr jest budżet całego zakupu: mediana ceny lokalu wynosi 370 000 zł.

Redakcja reporter.nowy-targ.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w mieście Rabka-Zdrój: najważniejsze liczby

  • 8 617 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 599 zł/m² i 7,5% - wzrost wobec średniej z 2025 r., wynoszącej 8 018 zł/m².
  • 6 920-9 598 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 370 000 zł - mediana ceny zakupu; mediana powierzchni wynosiła 48 m².
  • 11% - wzrost ceny metra od 2023 r., średnio 3,6% rocznie.

Stawka za metr pozwala porównywać lokale o różnej powierzchni, natomiast cena całkowita określa potrzebny kapitał i skalę finansowania. W poszukiwaniu mieszkania warto więc równolegle analizować oba parametry, zamiast kierować się wyłącznie pozycją oferty względem miejskiej mediany.

Infografika: ceny mieszkań w mieście Rabka-Zdrój
Infografika: ceny mieszkań w mieście Rabka-Zdrój

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

9 369 zł/m² wynosi mediana dla rynku wtórnego. To właśnie mieszkania z tego segmentu stanowią podstawę lokalnego obrotu. Przy porównywaniu lokalu używanego z nowym znaczenie ma nie tylko cena zakupu, lecz także zakres prac potrzebnych przed zamieszkaniem oraz koszty wykończenia.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

W prezentowanym zestawieniu wyższą stawkę odnotowano w rejonie Mlekodajówka, a niższą w rejonie Bednarzówka. Mapa ułatwia powiązanie poziomu cen z położeniem nieruchomości.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Mlekodajówka9 240 *
Bednarzówka7 549 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Rabka-Zdrój
Mapa cen mieszkań - Rabka-Zdrój

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 370 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi około 7 400 zł. Nie zapłacą go osoby korzystające ze zwolnienia przy zakupie pierwszego mieszkania.

Do budżetu dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 2 768 zł z VAT, podlegająca negocjacji, oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Koszty te warto uwzględnić przed ustaleniem kwoty, którą można przeznaczyć na sam lokal.

Codziennie nowe informacje z Nowego Targu publikujemy na reporter.nowy-targ.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na reporter.nowy-targ.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 7 746 zł/m² w 2023 r. do 8 617 zł/m² w aktualnym zestawieniu. Łączna zmiana wyniosła 11%, a średnie roczne tempo 3,6%. Z kolei wobec średniej z 2025 r. wzrost sięga 599 zł/m², czyli 7,5%. To odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny w ostatnim porównaniu, a nie informacja o jednakowej zmianie wartości każdego mieszkania.

Rabka-Zdrój na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 492 zł/m² wynosi mediana dla miast województwa małopolskiego objętych monitoringiem. W mieście Rabka-Zdrój metr kosztuje o 2 875 zł mniej.

Powiat nowotarski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 10 391 zł/m²; rok wcześniej 8 936 zł/m² (+16,3%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 7 730 zł/m², czyli o 2 661 zł mniej niż ta mediana powiatu. GUS liczy cały powiat - razem z gminami wiejskimi - z tego samego rejestru cen, kwartalnie i z dużym opóźnieniem (najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024), dlatego te liczby są tłem dla naszych z ostatnich 12 miesięcy, a nie ich świeższą wersją.

Porównanie pobliskich miast pokazuje zróżnicowanie regionalnego rynku:

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Rabka-Zdrój-8 617-
Nowy Targ15 km10 030+16,4%
Limanowa33 km7 825-9,2%
Zakopane38 km18 309+112,5%
Skawina41 km9 566+11,0%

W oddalonym o 15 km mieście Nowy Targ stawka jest wyższa o 1 413 zł/m², czyli 16,4%.

Komentarz analityczny

Lokalna dynamika 7,5% przewyższa średnie tempo 3,6% rocznie liczone od 2023 r. Rynek pozostaje więc na ścieżce wzrostowej, a bieżące porównanie wskazuje na szybszą zmianę niż dłuższy trend. Dla kupujących oznacza to większy koszt nabycia podobnej powierzchni, jeśli pozostałe cechy mieszkania pozostają bez zmian.

W Polsce ceny mieszkań wzrosły w II kwartale 2026 r. o 6,3% wobec poprzedniego roku, w tym na rynku wtórnym o 6,1% (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalny wzrost wpisuje się zatem w ogólnokrajowy kierunek zmian.

Kanałem łączącym oba rynki jest finansowanie. We wrześniu 2026 r. banki udzieliły kredytów mieszkaniowych o wartości 11,548 mld zł, wobec 10,596 mld zł w sierpniu (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Dostępność kredytu może zwiększać możliwości zakupowe gospodarstw domowych, a przy ograniczonej podaży mieszkań przekładać się na presję cenową.

Co dalej z cenami? Jeśli popyt finansowany kredytem będzie rósł szybciej niż oferta lokali, wzrost stawek może się utrzymać. Jeśli natomiast zwiększy się wybór mieszkań lub osłabnie zdolność zakupowa nabywców, przestrzeń do negocjacji może się poszerzyć. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Rabka-Zdrój?

Mediana wynosi 8 617 zł/m², a połowa transakcji mieściła się w przedziale 6 920-9 598 zł/m².

Czy ceny mieszkań w mieście Rabka-Zdrój rosną, czy spadają?

Rosną: aktualna mediana jest o 599 zł/m², czyli 7,5%, wyższa od średniej z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W zestawieniu rejonów wyższą wartość ma rejon Mlekodajówka: 9 240 zł/m², a niższą rejon Bednarzówka: 7 549 zł/m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 12 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 listopada 2025 do 8 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (0 transakcji) i wtórny (10); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-07-08; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji